„Łączy nas… architektura i kultura”

Miasto Poznań

 

Projekt: Centrum Szyfrów Enigma.
Nominacja za wspaniałą promocję historii kryptologii i stworzenie atrakcyjnego muzeum narracyjnego dla odwiedzających w każdym wieku.

Centrum Szyfrów Enigma opowiada prawdziwą historię złamania szyfru Enigmy. Jest to miejsce niezwykłe, pełnie tajemnic i niespodzianek, realne intelektualne wyzwanie. Odwiedzając je, poznasz opowieść o wydarzeniach, które nie tylko wpłynęły na przebieg II wojny światowej, ale też zbudowały podstawy współczesnego świata cyfrowego. Nowoczesna i absolutnie wyjątkowa placówka opowiada nadal mało znaną historię sukcesu polskich matematyków. Upowszechnia ją i osadza w historii szyfrów oraz zmian technologicznych na świecie. Centrum prowadzi ciekawe zajęcia edukacyjne, kulturalno-naukowe i animujące aktywność osób w różnym wieku.

Wizyta w Centrum to wielka przygoda, która inspiruje do samodzielnego zdobywania wiedzy i wyciągania wniosków.

Jeżeli cenisz świetnie opowiedziane historie, interesujesz się historią II wojny światowej, lubisz doświadczać i odkrywać, nie wahaj się, oddaj głos na Centrum Szyfrów Enigma.

 

Więcej o nominowanym projekcie przeczytasz w artykule „Jak Polacy zmienili bieg historii…”.

 

csenigma.pl

Fotografia przedstawia dwóch młodych chłopaków, którzy w interaktywnym muzeum rozwiązują zagadkę związaną z szyfrowaniem, na specjalnym urządzeniu. Autorem zdjęcia jest Dominik Wójcik.

O funduszach przy kawie

 

18 lat obecności Polski w Unii Europejskiej i nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonała okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy, zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiedziała dr Monika Herkt, dyrektor Poznańskiego Centrum Dziedzictwa.

 

Fotografia przedstawia doktor Monikę Herkt. Kobieta o ciemnych, falowanych włosach, w okularach i białej bluzce, uśmiecha się, z założonymi rękami. Zdjęcie pochodzi z archiwum prywatnego.

Nasz projekt jest wyjątkowy bo…
w historycznym miejscu, dawnej siedzibie poznańskiej ekspozytury Biura Szyfrów Wojska Polskiego, przypomina o wielkim wpływie Wielkopolan na losy świata. Na interaktywnej wystawie pokazujemy, jak absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy  Różycki, wsparci przez pochodzących z Wielkopolski Mariana Ciężkiego i Antoniego Pallutha, złamali szyfr niemieckiej maszyny Enigma. Prezentujemy też ich dzieła – maszyny, które skutecznie „zmierzyły się” z Enigmą.

 

Największym wyzwaniem przy realizacji projektu było…
przełożenie skomplikowanej materii szyfrów i matematyki na język zrozumiały dla każdego. Reakcje odbiorców świadczą o tym, że udało się pogodzić wymagającą sferę merytoryczną z przystępnością i atrakcyjnością. Trudnym zadaniem było otwarcie CSE w warunkach pandemii.

 

Radością przy realizacji projektu było…
budowanie zespołu CSE z osób o zróżnicowanych kompetencjach oraz wspólne, zespołowe tworzenie nowej przestrzeni kulturalnej i edukacyjnej w Poznaniu. Doskonalenie ścieżki zwiedzania, by była jak najbardziej przyjazna i angażująca dla gości Centrum i odnajdywanie najlepszych rozwiązań było dla nas niezłą lekcją kreatywnego myślenia – także o regionalnej historii.

 

Największą zmianą w życiu uczestników/mieszkańców/naszego zespołu było…
doskonalenie wiedzy o dziejach złamania szyfru Enigmy przez Polaków oraz własnych umiejętności projektowania i budowania ekspozycji oraz pracy w zespole. Szczególnym testem tych umiejętności był dzień otwarcia Centrum Szyfrów Enigma, który trzeba było zorganizować w rygorach pandemicznych. Zmianie uległa też funkcja Collegium Martineum, w którym mieści się CSE – obiektu z niezwykłą historią: niegdyś siedziby PZPR, potem obiektu uczelnianego, a teraz również instytucji kultury.

 

Nasze kolejne przedsięwzięcia to…
uruchomienie programu edukacyjnego dla szkół, stworzenie oferty skierowanej do rodzin z dziećmi, seniorów oraz obywateli Ukrainy, którzy znaleźli w naszym kraju schronienie po agresji rosyjskiej. A także stworzenie nowych aktywności CSE, takich jak np. cykl wykładów online, czy też otwarcie się na współpracę z wielkopolskimi artystami i nowymi instytucjami.

 

Unia Europejska to dla nas…
szansa na świat szanujący różnorodne tradycje i czerpiący z nich to, co wzajemnie wzbogaca. Niepowtarzalna okazja do promowania chlubnych kart z dziejów Polski na szerokim, europejskim forum. Możliwość rozwijania własnych pasji i tworzenia dzięki nim historycznej narracji, która łączy i inspiruje.

 

Bycie Europejczykiem oznacza…
przynależność do wspólnoty, która nikogo nie wyklucza. Świadomość znaczenia znajomości historii własnego kraju i – w szczególności – regionu, pojmowanej jako powód do dumy, ale także element szerszej, kontynentalnej tożsamości. Poszanowanie dla innych nacji i ich tradycji oraz szukanie w nich wspólnych, uniwersalnych wartości.

 

Ulubione unijne słowa to…
dziedzictwo, wyzwania, praca zespołowa, współpraca międzynarodowa – bo to również słowa, określające wartości bliskie zespołowi Centrum Szyfrów Enigma i Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. Koncentrujemy się na ich promowaniu, wychodząc od niezwykle inspirującej historii współpracy trzech młodych, odważnych i ambitnych polskich kryptologów, która przyniosła tak wspaniałe rezultaty. I przypominając o początkach historycznej współpracy Polski, Francji i Wielkiej Brytanii na niwie kryptologicznej.

 

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE” to…
ogromna satysfakcja i poczucie radości, wyróżnienie dla Poznańskiego Centrum Dziedzictwa, które zarządza CSE. A także argument budujący w nas przekonanie o dobrze wykonanej pracy. I motywacja do podejmowania kolejnych zadań i aktywności w naszym regionie.

Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu we współpracy z redakcją magazynu „Nasz Region”.