„Łączy nas… architektura i kultura”

Gmina Rokietnica

 

Projekt: „Rozbudowa Gimnazjum im. Noblistów w Rokietnicy”.
Nominacja za stworzenie miejsca przyjaznego uczniom, nowoczesny design i nowatorskie rozwiązania przyjazne środowisku.

Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Rokietnicy (dawne Gimnazjum im. Noblistów) to jedna z najnowocześniejszych placówek edukacyjnych w regionie. Rozbudowa szkoły i szeroko zakrojone prace możliwe były dzięki unijnej inwestycji.

 

Nowy budynek ma formę zwartej, nowoczesnej bryły z płaskim dachem. Przylega do „starej” szkoły bezpośrednio poprzez oszklony łącznik. Mieści się tu dwanaście sal lekcyjnych. Wszystkie zostały doposażone w nowoczesny sprzęt dydaktyczny i multimedialny. W szkole zastosowano wiele rozwiązań służących środowisku. Gmach ogrzewany jest proekologicznym źródłem ciepła – gazem ziemnym, wyposażony jest też w instalację odzyskiwania ciepła oraz panele fotowoltaiczne. Część wód z opadów gromadzona jest w specjalnym zbiorniku, a następnie wykorzystywana do podlewania trawników.

 

Placówka została wyróżniona w konkursie PLGBC Green Building Award 2017 organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego.

 

Czy zostanie wyróżniona także w naszym plebiscycie? Twój głos zdecyduje.

 

Więcej o nominowanym projekcie przeczytasz w naszym artykule „Edukacja na miarę potrzeb”.

 

rokietnica.pl

Fotografia przedstawia Gimnazjum imienia Noblistów w Rokietnicy. Budynek jest odnowiony, widocznych jest wiele przeszkleń. Przed budynkiem przechodzą dziesiątki uczniów. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

O funduszach przy kawie

 

18 lat obecności Polski w Unii Europejskiej i nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, to doskonała okazja, aby przybliżyć efekty wdrażania unijnych projektów, w nieco mniej oficjalnej formie. Do rozmowy, nieco mniej oficjalnej, zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich nominowanych projektów. Na nasze pytania odpowiedziała Danuta Potrawiak, Sekretarz Gminy Rokietnica.

 

Fotografia przedstawia Danutę Potrawiak. Kobieta o krótkiej fryzurze, w okularach i jasnym żakiecie, trzyma w rękach folder z tekstem przemówienia. Przed nią ustawiony jest mikrofon. Zdjęcie pochodzi z archiwum prywatnego.

Nasz projekt jest wyjątkowy, ponieważ...
budynek wyposażony jest w instalację odzyskiwania ciepła oraz panele fotowoltaiczne, co znacznie ogranicza emisję szkodliwych substancji. Część wód opadowych gromadzona jest w specjalnym zbiorniku i jest wykorzystywana do podlewania trawników oraz spłukiwania toalet. Nowa placówka została wyróżniona w konkursie PLGBC Green Building Council oraz otrzymała II nagrodę w kategorii „Najlepszy ekologiczny budynek sektora publicznego”. W planach jest dalsza rozbudowa obiektu, o kolejną część tzw. „Skrzydło Pasji”, która umożliwi uczniom szerokie rozwinięcie zainteresowań.

 

Największym wyzwaniem przy realizacji projektu była…
rozbudowa szkoły w trakcie trwającego roku szkolnego oraz scalenie obydwu budynków.

 

Radością przy realizacji projektu była…
świadomość, że uczniowie będą mogli uczyć się w komfortowej, nowoczesnej i funkcjonalnej przestrzeni zrealizowanej w nietuzinkowym designie, a otrzymany sprzęt zwiększy skuteczność kształcenia i tym samym pomoże im zrealizować marzenia o przyszłości.

 

Największą zmianą w życiu uczestników/mieszkańców/naszego zespołu była…
rezygnacja ze zmianowości zajęć, oddanie do użytku jednej z najnowocześniejszych placówek w regionie, wygodnej zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, wyposażonej w wiele sprzętów wspomagających nauczanie, ale także wypoczynek pomiędzy lekcjami. Przestrzenne klasy, szerokie korytarze dają korzystającym swobodę ruchu. Dzięki budowie wielkiej wiaty rowerowej, umożliwiono ekologiczny dojazd do szkoły. Codzienne obcowanie z nowinkami technologicznymi, wspierającymi ochronę środowiska (fotowoltaika, zbiornik na deszczówkę i wykorzystanie wody szarej).

 

Nasze kolejne przedsięwzięcia to…
„Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej Gminy Rokietnica”, „Węzeł przesiadkowy Rokietnica”, „Fabryka Ekologów – edukacyjne laboratorium w Szkole Podstawowej w Cerekwicy w ramach zadania pn. Budowa Szkoły Podstawowej w Cerekwicy”.

 

Unia Europejska to dla nas…
wspólnota ludzi, którzy mają podobne cele i wartości, dla których ważny jest rozwój, pokój i równy dostęp do zasobów, takich jak bezpieczeństwo, surowce czy nauka.

 

Bycie Europejczykiem oznacza…
przedstawianie wysokiego poziomu człowieczeństwa, poczucie odpowiedzialności za siebie, swoje państwo i pozostałych członków Unii Europejskiej. Pracę nad świadomością obywateli Unii, walkę z dyskryminacją.

 

Ulubione unijne słowa to…
wspólnota, rozwój, postęp, wartości, tolerancja, praworządność.

 

Nominacja w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE” to dla nas…
wyróżnienie i dowód na docenienie naszych działań, starań i chęci ciągłego ulepszania naszej małej ojczyzny.

Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu we współpracy z redakcją magazynu „Nasz Region”.